LARSON ELECTRONICS LLC HALSS-24-2L-T5HO-PND Hazardous Location Fixture T5ho 48w | AF6WYQ 20LN14
LARSON ELECTRONICS LLC HALSS-24-2L-T5HO-PND Hazardous Location Fixture T5ho 48w
Item: AF6WYQModel: HALSS-24-2L-T5HO-PNDCross Ref: 20LN14
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Hazardous Lighting Fixture
Ambient Temp. Range -4°F to +158°F
Baa Compliant Yes
Ca Title 24 Compliant Yes
Color Temperature 4100 K
Emergency Battery Backup No
Finish Stainless Steel
Fixture Rated Life 20000 hrs.
Fixture Type Hazardous Location
Fixture Voltage 120-277V AC
Fixture Wattage 48 W
For Bulb Base Type Bi Pin
For Bulb Shape T5HO
For Bulb Type Fluorescent
For Max. Bulb Wattage 24 W
For No. Of Bulbs 2
Height 6.422"
Housing Finish Steel
Housing Material Steel
Includes (2) Bulbs
Ingress Protection Rating 67
Lamp Included Yes
Lamp Type Fluorescent
Lamp Watts 24 W
Length 28.156"
Lens Material Acrylic
Lighting Technology Fluorescent
Lumens 10000 lm
Lumens Per Watt 92 lm/W
Material Stainless Steel
Max. Ambient Temp. 158°F
Max. Fixture Wattage 108 W
Min. Ambient Temp. -4°F
Mounting Pendant
Mounting Location Pendant
Mounting Style Pendant
Number Of Bulbs 2
Number Of Lamps 2
Overall Height 6 3/4"
Overall Length 54"
Overall Width 9 1/2"
Safety Rating Class I, Division 2, Groups A, B, C, D
Standards Meets Us Coast Guard Specifications
Temperature Code T4C
Ul/csa/etl Listed Ul 1598A Listed, Ul 595 Listed, Ul Listed
Width 9.766"