LARSON ELECTRONICS LLC HALP-24-3L-T5HO-SFC Hazardous Location Fixture T5ho 72w | AF6WXK 20LM82
LARSON ELECTRONICS LLC HALP-24-3L-T5HO-SFC Hazardous Location Fixture T5ho 72w
Item: AF6WXKModel: HALP-24-3L-T5HO-SFCCross Ref: 20LM82
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Hazardous Lighting Fixture
Baa Compliant Yes
Ca Title 24 Compliant Yes
Color White
Color Temperature 4100 K
Dimmable No
Emergency Battery Backup No
Finish White
Fixture Ballast Type Electronic
Fixture Rated Life 20000 hrs.
Fixture Type Hazardous Location
Fixture Voltage 120-270V AC
Fixture Wattage 72 W
For Bulb Shape T5HO
For Bulb Type Fluorescent
For Max. Bulb Wattage 24 W
For No. Of Bulbs 3
Height 5.203"
Housing Finish Plastic
Housing Material Polyester
Includes (2) Aluminum Flange Brackets, Wiring Hub:1/2" Or 3/4" Threaded Npt Hubs
Ingress Protection Rating 67
Lamp Included Yes
Lamp Type Fluorescent
Lamp Watts 24 W
Length 25 7/8"
Lens Material Acrylic
Lighting Certification Unrated
Lighting Technology Fluorescent
Lumens 6600 lm
Lumens Per Watt 91 lm/W
Max. Ambient Temp. 316.4°F
Max. Fixture Wattage 72 W
Minimum Ambient Temperature 24.8°F
Mounting Surface, Suspended
Mounting Location Surface
Number Of Ballasts 1
Number Of Bulbs 3
Number Of Lamps 3
Overall Height 5 1/2"
Overall Length 25 7/8"
Overall Width 7 1/4"
Safety Rating Class I, Division 2, Groups A, B, C, D, Class II, Division 2, Groups F, G
Standards Meets Us Coast Guard Specifications
Temperature Code T4
Width 7.969"