LARSON ELECTRONICS LLC HAL-13-8W-LED-SP-12V Hazardous Location LED Fixture 8W | AF6WZW 20LN45
LARSON ELECTRONICS LLC HAL-13-8W-LED-SP-12V Hazardous Location LED Fixture 8W
Item: AF6WZWModel: HAL-13-8W-LED-SP-12VCross Ref: 20LN45
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hazardous Location LED Fixture
Adjustability Adjustable 170°
Beam Pattern Spot
Color Black
Color Rendering Index 75
Color Temperature 3000 K, 4000 K, 5000 K
Cord Designation Soow
Electrical Connection Type Wire Leads
Finish Black
Fixture Type Hazardous Location
Fixture Wattage 8 W
For Environment Hazardous Location
For Location Indoor/Outdoor
Hazardous Location Specification Class I, Div 2, Group A, B, C, D
Height 1.828"
Housing Finish Powder Coat
Housing Material Aluminum
Housing Material Finish Powder Coated
Includes Wire Whip
Includes Bulb Yes
Includes Mounting Hardware Yes
Ip Rating IP65
Lamp Life 50000 hrs.
Lamp Type LED
Lead Length/connection 6 ft.
Length 13.906"
Lens Material Polycarbonate
Lighting Technology LED
Machine Light Type Linear
Maximum Brightness 1300 lm
Mount Type Bracket
Mounting Surface, Suspended
Mounting Location Surface
Number Of Cord Wires 3
Number Of Lamps 0
Operating Voltage 12V DC
Overall Height 1.69"
Overall Length 13.38"
Overall Width 2 17/25"
Power Cord Length 6 ft.
Resistance Properties Weather Resistant
Standards Ccsaus 22.2 No. 250.0, Culus 1598
Switch Type No Switch
Wattage 10 W
Width 2.688"