LARSON ELECTRONICS LLC EPL-JH16C-1MLED-100 Temperature Job Site Light 277V 150W 12 000L | AG2LBG 31KZ69
LARSON ELECTRONICS LLC EPL-JH16C-1MLED-100 Temperature Job Site Light 277V 150W 12 000L
Item: AG2LBGModel: EPL-JH16C-1MLED-100Cross Ref: 31KZ69
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Temporary Job Site Light
Base Style J Hook Scaffold, Ladder, Rail
Beam Angle 25°, 60°, 140°
Brightness Levels 12000 lm
Color Blue
Color Temperature 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, 4500 K, 5000 K, 5600 K, 6500 K
Cord Designation Soow
Cord Length 100 ft.
Cord Wire Gauge 16 AWG
For Location Outdoor
Frame Color Blue
Gauge 16 ga.
Guard Type Tempered Glass
Hazard Classification Class I DIV. 1, Class I DIV. 2, Class II DIV. 1, Class II DIV. 2
Head Adjustability Rotates Horizontally
Head Color Blue
Includes 100 ft. Of Soow Cord, Light Head
Includes Bulb Built-In
Ip Rating IP67
Job Light Type Hanging Light
Lamp Included No
Lamp Life 60000 hrs.
Lamp Type LED
Lamp Watts 150 W
Lens Material Tempered Glass
Light Distribution Flood
Lighting Technology LED
Lumens 12000 lm
Magnetic Pull None
Max. Height 135 1/4"
Maximum Brightness 12000 lm
Maximum Height Adjustment 66.58"
Maximum Operating Temperature 149°F
Minimum Operating Temperature -40°F
Mount Type J Bracket
Nec Cord Designation SOOW
Number Of Brightness Levels 1
Number Of Conductors 3
Number Of Cord Wires 3
Number Of Lamp Heads 1
Operating Voltage 120/277V AC
Overall Height 135.18"
Power Cord Length 100 ft.
Power Source Corded
Rated Life 60000 hrs.
Replacement Bulb Part Number No
Replacement Lamps No
Resistance Properties Abrasion Resistant, Chemical Resistant
Wattage 150 W