KUNKLE 0330-A01-KC4500 Safety Relief Valve 1/4 Inch 4500 Psi Aluminium | AD2KCR 3PYW9
KUNKLE 0330-A01-KC4500 Safety Relief Valve 1/4 Inch 4500 Psi Aluminium
Item: AD2KCRModel: 0330-A01-KC4500Cross Ref: 3PYW9
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Safety Relief Valve
Asme Section Code Section Viii, Section Xiii
Body Material Aluminum
Connection Type NPT x NPT
Disc Material PTFE
Factory Set Pressure 4500 psi
Inlet Connection Size 1/4"
Inlet Size 1/4"
Inlet Type MNPT
Operating Temperature Range -20°F to +185°F
Outlet Size 1/4"
Outlet Type MNPT
Overall Height 5 1/4"
Overall Length 3 3/4"
Overall Width 3 3/4"
Pressure Rating 1000 psi to 5500 psi
Pressure Setting Range 1000 psi to 5500 psi