KRUEGER H-2-53-ALLSS Therma Level Gauge Tank Depth 53 2 Npt | AA7TRU 16N439
KRUEGER H-2-53-ALLSS Therma Level Gauge Tank Depth 53 2 Npt
Item: AA7TRUModel: H-2-53-ALLSSCross Ref: 16N439
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Level Gauge
Assembly Aluminum
Assembly Nut Material Aluminum
Bushing Material Stainless Steel
Calibration Unit Material Glass, Plastic
Connection Size 2"
Extension Length 0"
Float Material Stainless Steel
Float Rod Material 316 Stainless Steel
For Container Capacity No Exact Capacity
For Container Depth 53"
For Container Type No Specific Style
For Liquid Type DEF
Grade Grade 316
Graduation Marks Empty, Full, 1/8 Increments
Increment Of Variation Primary 1/4, Secondary 1/8
Pipe Size 2"
Pressure Rating 70 psi
Resolution 1/8 Of A Tank
Rivet Material Stainless Steel
Rod Grade Grade 316
Rod Material Stainless Steel
Tank Depth 53"