KM SYSTEMS KM50TSE10FSCLPR06 Indexable Cutting Head Unit, Cp Insert, 80 Degree Diamond
Item: CR7HEBModel: KM50TSE10FSCLPR06Cross Ref: 314AV3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cutting Head Unit
Ansi Code KM50TSE10FSCLPR06
Ansi Number KM50TSE10FSCLPR06
Center To Cutting Tip 7 mm
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Application Boring
Insert Angle 80°
Insert Clearance Angle 11°
Insert Shape Diamond
Insert Size 06
Insert Style CP
Iso Number KM50TSE10FSCLPR06
Max. Bore Depth 50 mm
Min. Bore Dia. 13 mm