| Ansi Number | KM40TSS20GSCLPR09 |
| Approach Angle | 95° |
| Axial Rake Angle | 0° |
| Center To Cutting Tip | 13 mm |
| Compatible Hardware | Screw Clamp |
| Coolant Fed | Coolant Through |
| Cutting Application | Boring |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Angle | 80° |
| Insert Clearance Angle | 11° |
| Insert Holding Type | Screw On |
| Insert Shape | Diamond |
| Insert Style | CP |
| Max. Bore Depth | 70.02 mm |
| Min. Bore Dia. | 25 mm |
| Number Of Coolant Holes | 1 |
| Overall Length | 114.95 mm |
| Radial Rake Angle | -2° |
| Shank Dia. | 40 mm |