Item: CR7GGMModel: KM40TSS20GNEL2Cross Ref: 287FV5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Head
Ansi Code KM40TSS20GNEL2
Center To Cutting Tip 13 mm
Compatible Hardware Clamp CM74, Clamp Screw MS1488
Cutting Application Grooving, Threading
Cutting Depth 3.51 mm
Cutting Direction Left Hand
Cutting Location Internal
Insert Holding Type Top Clamp
Insert Style NG 2R
Iso Number KM40TSS20GNEL2
Left/right Hand Left Hand
Max. Bore Depth 70 mm
Min. Bore Dia. 25 mm
Neck Dia. 20 mm
Overall Length 90 mm
Product Family Top Notch Grooving
Rake 0
Shank Dia. 40 mm