Item: CR7GGLModel: KM40TSS16FNER2Cross Ref: 287FV4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Head
Ansi Code KM40TSS16FNER2
Center To Cutting Tip 11 mm
Compatible Hardware Clamp CM147, Clamp Screw MS1488
Connection Size KM40
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Application Grooving, Threading
Cutting Depth 3.51 mm
Cutting Direction Right Hand
Cutting Location Internal
Insert Holding Type Top Clamp
Insert Style NG 2L
Iso Number KM40TSS16FNER2
Left/right Hand Right Hand
Max. Bore Depth 56 mm
Min. Bore Dia. 20 mm
Neck Dia. 16 mm
Overall Length 80 mm
Product Family Top Notch Grooving
Rake 0
Shank Dia. 40 mm