KM SYSTEMS KM40TSE16JSDUPR07 Indexable Cutting Head Unit, Dp Insert, 55 Degree Diamond
Item: CR7HGBModel: KM40TSE16JSDUPR07Cross Ref: 313ZN2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cutting Head Unit
Ansi Code KM40TSE16JSDUPR07
Ansi Number KM40TSE16JSDUPR07
Axial Rake Angle
Center To Cutting Tip 11 mm
Compatible Hardware Screw Clamp
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Application Boring
Cutting Direction Right Hand
Insert Angle 55°
Insert Clearance Angle 11°
Insert Cutting Edge Length 7.75 mm
Insert Holding Type Screw On
Insert Shape Diamond
Insert Size 070204 (21.51)
Insert Style DP
Iso Number KM40TSE16JSDUPR07
Max. Bore Depth 80 mm
Number Of Coolant Holes 1
Overall Length 134.95 mm
Radial Rake Angle -4°
Rake -4° Radial, 0° Axial
Shank Dia. 40 mm