KIPP K0444.212712 Oil Level Gauges, Oil Level Gauge, 80 mm Sight Length, M12, Screw, Steel | CR7AHZ 801XN1
KIPP K0444.212712 Oil Level Gauges, Oil Level Gauge, 80 mm Sight Length, M12, Screw, Steel
Item: CR7AHZModel: K0444.212712Cross Ref: 801XN1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Gauge
Body Depth 44.5 mm
Body Height 156 mm
Body Material Steel
Body Width 31 mm
Compatible Series K0444_B Series
Compatible With Series K0444_B Series
Construction Steel
Includes Thermometer Thermometer Included
Max. Operating Temp. 100°C
Maximum Temperature Rating 100°C
Mounting Screw
Mounting Centers 127 mm
Mounting Style 2 Fastening Screws
Mounting Thread M12
Mounting Thread Gender Male
Mounting Thread Size M12
Mounting Thread Type Metric
Product Type Oil Level Gauge
Resistance Properties Temperature Resistant
Seal Material NBR
Seals Rubber
Sight Glass Thermoplastic Polyamide
Sight Height 80 mm