KIPP K0444.112710 Oil Level Gauges, Oil Level Gauge, 80 mm Sight Length, 127 mm Mounting Centers, M10 | CR7AJA 801XM5
KIPP K0444.112710 Oil Level Gauges, Oil Level Gauge, 80 mm Sight Length, 127 mm Mounting Centers, M10
Item: CR7AJAModel: K0444.112710Cross Ref: 801XM5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Gauge
Body Depth 44.5 mm
Body Height 156 mm
Body Material Steel
Body Width 31 mm
Compatible Series K0444_A Series
Compatible With Series K0444_A Series
Construction Steel
Includes Thermometer No Thermometer Included
Max. Operating Temp. 100°C
Maximum Temperature Rating 100°C
Mounting Screw
Mounting Centers 127 mm
Mounting Style 2 Fastening Screws
Mounting Thread M10
Mounting Thread Gender Male
Mounting Thread Size M10
Mounting Thread Type Metric
Product Type Oil Level Gauge
Resistance Properties Temperature Resistant
Seal Material NBR
Seals Rubber
Sight Glass Thermoplastic Polyamide
Sight Height 80 mm
Sight Length 80 mm