Item: AC9ZYPModel: N2030-SS-12Cross Ref: 3LWD4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Eye Closure Closed
Eye Inside Dia. 2"
Eye Outside Dia. 4"
Finish Plain
Grade Grade 304 , Stainless Steel
Includes Nut Nut Included
Length 16.73"
Made In North America Made In North America
Material Grade/class Grade 304
Max Working Load 10000 lbs.
Overall Length 16 47/64"
Screw Size 1"
Shank Dia. 1"
Shank Length 12"
Shoulder Dia. 1 1/2" to 1.62"
Shoulder Length 0.38" to 0.44"
Shoulder Style With Shoulder
System Of Measurement Imperial
Thread Length 4"
Thread Size 1"-8