Item: CG8WNDModel: N2012-316SS-12Cross Ref: 19L187
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Eyebolt
Application Lifting
Eye Closure Closed
Eye Inside Dia. 2 3/16"
Eye Outside Dia. 4 3/16"
Finish Plain
Includes Nut Nut Included
Length 16.42"
Made In North America Made In North America
Material Grade/class 316
Max Working Load 13500 lbs.
Overall Length 16 27/64"
Screw Size 1"
Shank Dia. 1 1/4"
Shank Length 12"
Shoulder Style Without Shoulder
System Of Measurement Imperial
Thread Length 4"