FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eyebolt |
| Application | Lifting |
| Eye Closure | Closed |
| Eye Inside Dia. | 1 3/8" |
| Eye Outside Dia. | 2 1/2" |
| Finish | Plain |
| Includes Nut | Nut Not Included |
| Length | 5 5/16" |
| Made In North America | Made In North America |
| Material | Steel |
| Material Quality Standards | Astm A489 |
| Max Working Load | 4000 lbs. |
| Overall Length | 5 5/16" |
| Screw Size | 5/8" |
| Shank Dia. | 5/8" |
| Shank Length | 2 1/2" |
| Shoulder Diameter | 1 1/32" |
| Shoulder Length | 9/32" |
| Shoulder Style | With Shoulder |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 2 1/2" |
| Thread Size | 5/8"-11 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Working Load Limit | 4000 lbs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 13.97 |
| Ship width (cm) | 6.35 |
| HS code | 7318152095 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Thread Size | Shank Length | Eye Inside Dia. | Eye Outside Dia. | Working Load Limit | Thread Type | Shank Dia. | Shoulder Dia. | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U16000.037.0125 | 3/8"-16 | 1 1/4" | 1" | 1 11/16" | 1300 lbs. | Coarse | 3/8" | 21/32" | 1 | €9.63 | |
| U16000.025.0100 | 1/4"-20 | 1" | 3/4" | 1 3/16" | 500 lbs. | Coarse | 1/4" | 17/32" | 1 | €5.73 | |
| U16000.031.0112 | 5/16"-18 | 1 1/8" | 7/8" | 1 7/16" | 900 lbs. | Coarse | 5/16" | 19/32" | 1 | €9.34 | |
| U16000.037.0075 | 3/8"-16 | 3/4" | 1" | 1 11/16" | 1300 lbs. | Coarse | 3/8" | 21/32" | 1 | €9.47 | |
| U16000.037.0062 | 3/8"-16 | 5/8" | 1" | 1 11/16" | 1300 lbs. | Coarse | 3/8" | 21/32" | 1 | €10.31 | |
| M16001.100.0001 | M10 x 1.5 | 35 mm | 27 mm | 46 mm | 1628 lbs. | Coarse | 10 mm | 19.81 mm | 1 | €25.14 | |
| M16001.080.0001 | M8 x 1.25 | 31.7 mm | 25 mm | 43 mm | 500 lbs. | Coarse | 8 mm | - | 1 | €20.90 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QBR-3619-230-18 Bench Rack With Bins
- APPROVED VENDOR U51000.025.0150 Hex Head Cap Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, SS, 1 1/2 In Lg., 5/32 In Head Ht., Pln
- ANVIL 0338223951 3 Standard X11/2 Extra Heavy Bevel X Threaded Swage Nipple
- ONSRUD EMC601676 Corner Radius End Mill, Tin Finish, 4 Flutes, 5/8 Inch Milling Dia, Straight
- INGERSOLL-RAND 71142 Gasket
- ZOELLER 161-0027 Effluent Pump, High Head, 0.5 HP, 230V, 1PH, 20 Ft. Cord, Automatic
- FABORY M07000.240.0070 Metric Socket Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Cyl., 70 mm Lg., Blk Oxide
- REGAL 008388AS94 Hand Tap, 5/16-18 Size, H11 Limit, 4 Flutes, Plug With Alcrona Coating
Explore More
- KEYSHAFT
- Tile Trowels
- Single Phase Transformers
- Window Washing Equipment
- Insulation Displacement Connectors
- Power Sockets
- CONDOR Hemmed Inspection Women White Gloves
- MECHANIX TAA Fastfit Covert Tactical Gloves
- ABUS Lockout Padlock, Keyed Different
- TRITAN HCPK Series Pillow Block Bearings
- ANVIL 2808 Series Standard Buttweld Lateral Anvilets
- DECTRON USA Monitor Mount, Integrated Keyboard Tray
- PASS AND SEYMOUR Hard Use Tamper Resistant Isolated Ground Hospital Grade Receptacles
- SHAW PLUGS Marine Turn-Tite Stainless Steel Mechanical Expansion Plugs, 2 to 3 Inch
- TECHNIKS Coolant Collets
- SEALMASTER USBF5000AE Series Unitized Spherical Bracket Flange Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
KEN FORGING K2027-B Eye Bolt, 5/8 In - 11 Thread Size, Lift With Shoulder, 4000 lbs. Work Load Limit, Pln, 2 1/2 In Shank Lg.
€47.68 /unit

