JARKE QT501S72A Add-On Cantilever Rack, Straight, No. of Sides 1, 7 Arms, Arm Length 14 Inch
Item: CD3WUTModel: QT501S72ACross Ref: 4UK93
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Cantilever Rack
Arm Gauge 14 ga.
Arm Length 14"
Arm Lip Height 1 1/2"
Arm Lip Type Removable
Arm Steel Gauge 14
Arm Style Straight
Arm Type Straight
Capacity Per Arm 500 lb.
Center Brace Length 72"
Column Steel Gauge 11
Column Steel Gauge 11 ga.
Duty Rating Medium Duty
Finish Enamel
Lip Permanent
Lip Height 1 1/2"
Load Capacity Per Arm 500 lbs.
Material Steel
Number Of Arms 7
Number Of Sides 1
Overall Depth 21 1/4"
Overall Height 84"