INSIZE 2151-AL75 Internal Digital Caliper Gauge, 2.2 Inch to 3 in/55 to 75 mm Range | CQ8PDJ 408P95
INSIZE 2151-AL75 Internal Digital Caliper Gauge, 2.2 Inch to 3 in/55 to 75 mm Range
Item: CQ8PDJModel: 2151-AL75Cross Ref: 408P95
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Gauge
Absolute Positioning Yes
Accuracy -0.0016" to +0.0016"
Battery Included Yes
Battery Size CR2032
Caliper Material Steel
Dimension Type Inch, Metric
Display Type 170 Degree Rotating Display With Digit And Analog Reading
Includes Hard Plastic Case
Includes Battery Yes
Ip Rating Not Rated
Jaw Actuation Type Lever
Jaw Depth 9.843"
Long Form Calibration Certificate No
Max. Measurement 3"
Maximum Measurement - Mm 75 mm
Measurements Inside
Minimum Measurement - Inch 2 1/5"
Minimum Measurement - Mm 55 mm
Operation Type Digital
Range 2.2" to 3", 55 mm to 75 mm
Resolution 0.0005"
Rotating Display Yes
Spc Output Yes
Tip Radius 0.126"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.76
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.