INA RCJ100-XL Flange Bearing, 4 Bolt, 100 mm Bore, Cast Iron, Eccentric Collar, 265 mm Lg, Square
Item: CR4MXUModel: RCJ100-XLCross Ref: 21ZH86
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Bearing
Bearing Insert Material Alloy Steel
Bearing Insert Type Radial Ball
Bearing Material Grade Grade 100CR6
Bore Dia. 100 mm
Bore Type Cylindrical
Closure Double Sealed
Closure Type Double Sealed
Dynamic Load Capacity 130000N
Expansion Type Fixed
Flange Thickness 25 mm
Grade Grade 100CR6
Housing Material Cast Iron
Housing Material Finish Painted
Housing Type Square
Included Bearing Radial Insert Ball
Includes Text
Insert Material Alloy Steel
Insert Type Radial Ball
Load Direction Radial
Lubricant Material Lithium Complex Grease
Lubrication Openings Threaded Lubrication Hole
Max. Temp. 50°C
Min. Temp. -30°C
Mount Hole Center-to-center Height 210 mm
Mount Hole Center-to-center Length 210 mm
Mount Hole Size 27 mm
Mounting Bolt Size M24
Number Of Mounting Holes 4
Overall Height 265 mm
Overall Length 265 mm
Overall Width 77.5 mm