HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS RRD15SAL Decorator Duplex Receptacle, Self Grounding, 15A 125V, 2-Pole, Almond
Product Specifications:
| Item | Receptacle |
| Amps | 15A |
| Color | Almond |
| Connectivity | Push And Side Wire |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mounting |
| Nema Rating | NEMA 5-15R |
| Number Of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Phase | 1 |
| Product Datasheet | hubbell-wiring-device-kellems-rrd15sal.pdf |
| Wattage | 1875 W |
| Wattage | 1875 |
| Wire Size | #14 AWG to # 12 AWG |