HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS RR15KBKTR Duplex Receptacle, Tamper Resistant, Cut Ears, 15A, 125V, 2-Pole, Black
Product Specifications:
| Item | Receptacle |
| Amps | 15A |
| Color | Black |
| Connectivity | Eight Push Wire Holes |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mounting |
| Phase | 1 |
| Product Datasheet | hubbell-wiring-device-kellems-rr15kbktr.pdf |
| Wattage | 1875 W |
| Wattage | 1875 |
| Wire Size | #14 AWG to # 12 AWG |