HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBLS4100C7W Straight Blade Connector, 100A, 480V AC | CJ3NHC 60HJ54
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBLS4100C7W Straight Blade Connector, 100A, 480V AC
Item: CJ3NHCModel: HBLS4100C7WCross Ref: 60HJ54
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Blade Connector
Cap Type Spring Loaded Cap
Compatible With Series Advantage Series
Connection Orientation Straight
Contact Material Brass
Current Rating 100A
Features Spring Loaded Disconnect Button
For Maximum Cable Diameter 1.94"
For Minimum Cable Diameter 0.9"
Grounding Grounded
Grounding Style IEC
Horsepower Rating 40 hp
Housing Color Red
Housing Material PBT
Ip Rating IP68, IP69K
Market Industrial
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 1 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 6 AWG
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Number Of Poles 3
Number Of Wires 4
Outside Diameter 5.63"
Overall Length 15.89"
Phase Three
Power Indicating Light Yes
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbls4100c7w.pdf
Resistance Properties Corrosion Resistant, Impact Resistant, Watertight
Reverse Service No
Shrouded Yes
Switch Rated Yes
Ul 94 Flammability Rating V-0
Voltage Rating 480V AC