HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL5100P9W Iec Pin And Sleeve Plug, Male, 100A, 120 - 208 VAC, Blue | AE7LJJ 5Z929
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL5100P9W Iec Pin And Sleeve Plug, Male, 100A, 120 - 208 VAC, Blue
Item: AE7LJJModel: HBL5100P9WCross Ref: 5Z929
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Pin and Sleeve Plug
Amps 100A
Cap Type No Cap, Cover
Color Blue
Connection Orientation Straight
Cord Type Portable
Current Rating 100A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 3.44"
Features Gasketed Sealing Ring Provides Watertight Seal
For Maximum Cable Diameter 1.94"
For Minimum Cable Diameter 1.065"
Grounding Grounded
Grounding Style IEC
Horsepower Rating 15 hp
Housing Color Blue
Housing Material Polybutylene Terephthalate
Hp Rating 10 hp
Ip Rating IP67
Material Composite
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 1/0 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 3 AWG
Number Of Wires 5
Overall Length 12.63"
Phase 3
Power Indicating Light No
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbl5100p9w.pdf
Resistance Properties Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
Reverse Service No
Shrouded Yes
Switch Rated No
Type Male Plug
Ul 94 Flammability Rating HB
Voltage 120/208V
Voltage Rating 120/208V AC
Wire Connection Type Screw Terminals
Wire Size #3 AWG to #1/0 AWG