HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL4200CS2W Pin And Sleeve Connector, Female, 200 A, 600 VAC, 3 Pole | BD2AXU
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL4200CS2W Pin And Sleeve Connector, Female, 200 A, 600 VAC, 3 Pole
Item: BD2AXUModel: HBL4200CS2WCross Ref: 24X908
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pin and Sleeve Connector
Amps 200A
Cap Type Spring Loaded Cap
Compatible With Series Insulgrip
Conductor Size #1 mcm to #250 mcm
Connection Orientation Straight
Current Rating 200A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 6.7"
For Maximum Cable Diameter 2.5"
For Minimum Cable Diameter 1"
Grounding Grounded
Grounding Style Style 2
Housing Color Silver
Housing Material Composite
Ip Rating IP68, IP69K
Market Industrial
Material Composite
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 250 kcmil
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 1 AWG
Mounting Style Cord
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Number Of Conductors 4
Number Of Ground Connections 4
Number Of Poles 3.0
Number Of Wires 4
Outside Diameter 7.39"
Overall Length 13.65"
Power Indicating Light No
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbl4200cs2w.pdf
Resistance Properties Corrosion Resistant, Impact Resistant, Moisture Resistant
Reverse Service No
Shrouded Yes
Switch Rated No
Ul 94 Flammability Rating V-0
Voltage Rating 600V AC/250V DC
Wire Connection Type Screw Terminals
Shipping Info:
Ship weight (kg) 6.41
Ship height (cm)18.77
Ship length (cm)34.67
Ship width (cm)18.77
Country of OriginUS
Documentation:
Datasheet
Explore Products
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.