HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL4100P9W Iec Pin And Sleeve Plug, Male, 100A, 250 VAC, 3 Pole, Blue | AE7ZFT 6C556
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL4100P9W Iec Pin And Sleeve Plug, Male, 100A, 250 VAC, 3 Pole, Blue
Item: AE7ZFTModel: HBL4100P9WCross Ref: 6C556
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Pin and Sleeve Plug
Amps 100A
Cap Type No Cap, Cover
Color Blue
Connection Orientation Straight
Cord Type Portable
Current Rating 100A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 3.21"
Features Gasketed Sealing Ring Provides Watertight Seal
For Minimum Cable Diameter 1.065"
Grounding Grounded
Grounding Style IEC
Horsepower Rating 15 hp
Housing Color Blue
Housing Material Polybutylene Terephthalate
Hp Rating 25 hp
Ip Rating IP67
Material Composite
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 1/0 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 3 AWG
Mounting Style Cord
Number Of Poles 3.0
Number Of Wires 4
Overall Length 12.63"
Phase 3
Power Indicating Light No
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbl4100p9w.pdf
Resistance Properties Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
Reverse Service No
Shrouded Yes
Switch Rated No
Type Male Plug
Ul 94 Flammability Rating HB
Voltage 250V
Voltage Rating 250V AC
Wire Connection Type Screw Terminals
Wire Size #3 AWG to #1/0 AWG