HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL4100P12W Iec Pin And Sleeve Plug, Male, 100 A, 125 - 250 V, Orange | AE7ZFR 6C555
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL4100P12W Iec Pin And Sleeve Plug, Male, 100 A, 125 - 250 V, Orange
Item: AE7ZFRModel: HBL4100P12WCross Ref: 6C555
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Pin and Sleeve Plug
Amps 100A
Cap Type No Cap, Cover
Color Orange
Connection Orientation Straight
Cord Type Portable
Current Rating 100A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 3.21"
Features Gasketed Sealing Ring Provides Watertight Seal
For Minimum Cable Diameter 1.065"
Grounding Grounded
Grounding Style IEC
Horsepower Rating 10 hp
Housing Color Orange
Housing Material Polybutylene Terephthalate
Housing Material Grade Grade Zytel 801
Ip Rating IP67
Material Composite
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 1/0 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 3 AWG
Mounting Style Cord
Number Of Poles 3.0
Number Of Wires 4
Overall Length 12.63"
Phase 1
Power Indicating Light No
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbl4100p12w.pdf
Resistance Properties Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
Reverse Service No
Shrouded Yes
Switch Rated No
Type Male Plug
Ul 94 Flammability Rating HB
Voltage 125/250V
Voltage Rating 125/250V
Wire Connection Type Screw Terminals
Wire Size #3 AWG to #1/0 AWG