HUB CITY 0270-08613 Worm Reducer, 3.992 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 3 124/125 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 56C |
| Mounting Style | B |
| Output | 233.3 RPM |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Torque Rating | 995 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1400 lbs.-in. |
| Ratio | 8.02:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | ratio | motor frame size | output | output rpm | gear type | center distance | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-08619 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08630 | 1.653 hp | 30:1 | - | - | 58.3 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08631 | 1.342 hp | 40:1 | - | - | 43.75 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08633 | 0.967 hp | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | €2,263.61 | |
![]() |
0270-08689 | - | 25:1 | 180TC | 70 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08650 | - | 10:1 | 140TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0270-08674 | - | 10:1 | 180TC | 175 RPM | - | Worm Right Angle | 2.38" | C Face Quill | - | RFQ
|
Explore Products
- VESTIL PDS-3-24 Steel Paper Dispenser Stand, 3 Tiered, 24 Inch Roll Width, 219 lb Capacity, Gray
- APPLETON ELECTRIC KPCL4010MTLUP Light Fixture, 400W
- ZSI-FOSTER PY-1631 Cable Clamp, 1 1/16 In To 1 1/2 In Clamping Dia., SS
- ANVIL FIG 134 Heavy Duty Beam Clamp, Up Toâ 3/8 Inch Flange Thickness
- TEADIT SW304P.6.1500 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 6 Inch Size, 1500# Class, 304/PTFE Winding, CS Outer
- APOLLO VALVES SJ59156B Adapter, 1.5 X 6 Inch
- SALISBURY ACB65PRGS Bib Overalls, 30 Inch Size
- MARTIN SPROCKET D50Q24H Roller Chain Sprocket, 50 Chain, Bushed MST, 24 Teeth, 4.788 Inch Pitch Dia., Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Below-the-Hook Lifting Magnets
- Knockout Hole Punches
- Fan Speed Control
- Vented Gas Heater Accessories
- Retaining Rings
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- DICKSON 4 Inch Charts
- BOLLE SAFETY Cobra Safety Glasses
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Stainless Steel
- ANVIL 2143 Series Caps, Forged Steel, Threaded
- E JAMES & CO Rubber Strip, Oil Resistant, 60A
- ANVIL Extra Heavy Grooved Plugs
- DYNALON Clamps
- KIMBLE CHASE Long Neck Flasks
- WATTS 994 Series Reduced Pressure Zone Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-08613 Worm Reducer, 3.992 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel






