HUB CITY 0220-84682 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€924.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Holow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 36 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- LYNDEX-NIKKEN E32-022 Collet, Round Face, 11/32 Inch Size
- MILTON-INDUSTRIES 778AC-20 ColorFit Plugs, A Style, Green, 1/4 Inch FNPT
- IGUS 07-16-028-0-1 Cable Carrier Micro Open Outer Width .89in/22.5mm
- BUSSMANN TSH6-3TB
- BALDOR / DODGE 011940 Ps120 5 3/8 Spacer Center Assembly
- ACROVYN SSM20CV4F262N Corner Guard, Driftwood, 2 x 48 x 5/64 Inch Size
- OSG 3095842 Ball End Mill, 3 Flutes, 8 mm Milling Dia., 12 mm Lg Of Cut, 63.30 mm Neck Lg, WXS
- CARLON LH11 Cord Grip with PG Threads, Thread Size PG11, Cable Range 0.230 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Welding Squares
- Ash Trays Cigarette Receptacles and Ash Tray Sand
- Plastic Utility Carts
- Plastic Strapping
- Belt Driven Exhaust Fans
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Kevlar/Cotton
- JOHN GUEST Two Way Dividers, Acetal Gray
- ANVIL AS200BTB Series Welded Channels
- FLUORAMICS Tufoil Corrosion Protector
- HONEYWELL Replacement Tops
- PASS AND SEYMOUR Momentary Contact Switches
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1/4-20 Unc Lh
- ANVIL BW XXH Female Sub With Ring Unions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84682 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€924.83 /unit
