HUB CITY 0220-84681 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€924.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Holow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 260 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- BALDWIN FILTERS PA2455 Air Filter Element/inner
- SCHNEIDER ELECTRIC 9001KP38 Pilot Light No Lens Incandescent
- NIBCO 9008550CB 600-2 Fitting Reducer, Ftg x Cup, 1 1/4 x 3/4 Inch Size, Wrot Copper
- APOLLO VALVES 3420001RK Kit, Tv Repair
- MICRO 100 BMSM-019-4X End Mill, 2.80 mm Length of Cut, 1.900 mm Cutter Dia., 3 mm Shank Dia.
- VERMONT GAGE 112406870 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 6.87 mm Size
- RIDGID 58067 Handle, Asm
- TITAN FASTENERS JKR04016
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Sinks and Hand Wash Stations
- Marking Flags
- Rivet Tool Accessories
- Linear Guide Carriages and Slides
- Hydronic Unit Heater Accessories
- CONDOR Coated Gloves, Full Finger, Nitrile Coating, Palm Dipped
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal White
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 67 x 25 mm Size
- PHILIPS BURTON Exam Light Ceiling
- DIXON ISO Plugs
- ANVIL Drilled And Faced 45 Deg. Elbows, Galvanized
- BALDOR / DODGE Split Tire, ES3, Elastomeric Couplings
- DBI-SALA Wood Pole Fall Restricting Devices
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84681 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€924.83 /unit
