HUB CITY 0220-84676 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Friday, May 29
€924.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Holow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | 260 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- SMC VALVES SV4000-50-1A-N11 Manifold Assembly
- GATES 600-2MGT-06 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 200 Teeth
- EATON ECS98W2EAH Soft Starter, Combo Reduced Voltage, 150A Breaker Rating, 125A, 200V
- HAMILTON R-WHS-4SB Rigid Plate Caster 850 Lb 4 Inch Diameter
- MAIN FILTER INC. MF0508318 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 250 Micron, Seal, 8.97 Inch Height
- WINTERS INSTRUMENTS 3WPSH030N4 Industrial Pressure Switch, Al, Nema 4, .5-30Psi, Spdt, Adj, Screw Term, 1/4 Inch, Npt
- APOLLO VALVES 82148B4 Ball Valve, 2 Inch BRZ 3-PC, SS BandS
- CASH VALVE G60FEWSSFBBS31-D2 Pressure Regulator, 1 Inch Size, Iron, Water/Air/Oil/Gas, 5-25 PSI, Buna-N, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Key Rings
- Hole Cutters
- Leveling Rods and Tripods
- MIG Welding Wire
- Drum Switches
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps
- AKRO-MILS 30270 Akrobins Plastic Storage Bins
- BOLLE SAFETY Contour Safety Glasses
- MUELLER INDUSTRIES 1603-AC Chexter Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 861CS-BC Y Strainers
- MAGLITE Handheld Flashlights
- PEERLESS Coil Chain
- ANVIL Resilient Wedge Gate Valves
- VOLLRATH Blocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84676 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€924.83 /unit
