HUB CITY 0220-84672 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€924.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Holow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- HUMBOLDT HC-6450.5 Battery, Rechargeable, For Pundit 250 Array
- DDS IN15.8728.577.93TCN Rotary Shaft Oil Seal, Tcn, Nitrile, 0.625 Inch ID, 1.125 Inch Od, 0.312 Inch Width
- RULAND MANUFACTURING CPRD23-5-A Controlflex Coupling Hub, 1 Degree Angular Misalignment, 0.03 Inch Axial Motion
- LOVIBOND T-CAL(R) STANDARD SET A, FOR TB 350 WL Turbidimeter Calibration Standard, Set Turbidity Standards, 5 to 4000 NTU
- WALTER TOOLS 21361-M42X2 5077492 Straight Flute Tap, M42X2 Thread Size, 28 mm Thread Length, 170 mm Length
- MAIN FILTER INC. MF0419236 XH01979 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal, 7.83 Inch Height
- RWM 46-DUR-0520-S Swivel, With 5 X 2 Inch Size Phenolic Wheel
Explore More
- KEYSHAFT
- Workbench Accessories
- Air Cleaners
- Drop-In Anchors
- Inspection Retrieving Tool Kits
- Helical Thread Repair Kits
- REVCOR Replacement Propellers
- IRONCLAD Pro Gloves
- ANVIL 212 Series Medium Pipe Clamps, Stainless Steel
- ANVIL CT122T Series Titan Riser Clamps
- ANVIL 2809 Series Threaded Lateral Anvilets, 3000 PSI
- WESCO Snap-On decks for CobraPro Junior Convertible Hand Trucks
- KRUEGER PO Type Overfill Alert Gauge
- COOPER B-LINE Type 1 Screw Cover Lay In Wireway Cross Fittings
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Stainless Steel Tube
- DAYTON Permanent Split Capacitor AC Gearmotors, TENV, 115V AC, 60 Hz
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84672 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€924.83 /unit
