HUB CITY 0220-84665 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€924.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Holow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 260 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- STEEL CITY P 64 3/4 AL Cover Plate, Length 4-1/2 In Size, Width 3 In Size, 3/4 In Nps Plug, Aluminum
- REGAL 050239AM94 End Mill With Alcrona Coated, Single End, 5/8 Inch Dia., 3-3/4 Inch Length, 4 Flutes
- TOUGH GUY 6PVT3 Dust Mop, Tabs/Pockets, Microfiber, 18 Inch Width, 5 in Dp, Launderable, Green, Slide On, Loop End Type
- WEG CSW30H-BEP2 14379506 E-Stop Pushbutton, Push pull, Green Hazardous duty
- MARTIN SPROCKET CMW20038H40 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch O.D., M-HE40 Bushing, 38 Inch Face Width, Steel
- BISHOP-WISECARVER SL3103W
- EATON B29CNC15TA3E045 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 15 A, 24 V, 9-45 A
- AEROQUIP 1A4BFA4 Hose Fitting Crimp BSPP 45 G 1/4
Explore More
- KEYSHAFT
- Keyless Access Control Locks
- Riveters
- Balancing Dampers
- Insoles
- Motor Control Accessories
- CONDOR Premium Drivers Gloves, Thinsulate
- TEMPCO Gemini Series Twin Bore IR Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 1605-AC Chexter Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Molded Graduations
- OK INDUSTRIES Manual Wire Wrap Kits
- PETERSEN PRODUCTS 141 Series Pipe Plug
- REGAL Bottom Hand Taps, HSS, Nitride & Steam Oxide
- 3M FD 150+ Fire Barrier Sealants
- 3M High Flow Series Ice Water Filtration Systems
- MORSE CUTTING TOOLS 1390 Series Aircraft Extension Drills, High Speed Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84665 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€924.83 /unit
