HUB CITY 0220-84654 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€924.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Holow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 260 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- POSI LOCK PH-11657 T-Handle, Compatible with PTPH-116
- ADAPT-ALL SS5007L-12-06C Straight Adapter, Male L12 DIN Tube x Male 0.375 NPT, Stainless Steel, Light Duty
- BANJO FITTINGS 075ESS Male Adapter 3/4 Inch X 3/4 Inch Hose Shank
- ZOELLER 007951 Stator Assembly
- EATON V48M28T45CUNVLS42 General-Purpose Transformer, Dt-3, 3-Phase, PV 480V, SV 208Y/120V, 37.5 KVA, Cu Windings
- CHANNELLOCK 424 BULK
- EATON C25DNJ350HA Definite Purpose Contactor, 50A, 277 Vac, 60Hz, 1No, 15-50A, 3-Pole, 65A, Non-Reversing
- UNIWELD G10LAD Automotive Replacement Gauges, 2-1/2 Inch, 300 Psi
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84654 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€924.83 /unit
