HUB CITY 0220-84649 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€924.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Holow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 260 Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- PRIME LINE H 3832 Left Hand Window Operator, Square Housing, Die Cast, Powder Coated, 8 Inch Length
- KISSLER & CO AB88-9000 Water Supply Stop Straight Valve Chrome
- ENPAC 4326 4326-BG Catch Basin Insert, Frameless, 60 x 60 Inch Size
- HUBBELL - BRYANT SPC125U Standard Duty Support Grip, Closed, Tin-Coated Bronze Mesh, 15 Inch Length, Single
- MASTERDRIVES SD11/16 Quick Disconnect Bushing, 11/16 Inch Size
- POWER FIRST 1FD70 Extension Cord 15 Feet
- LITTLE GIANT TW-42-10 Cylinder Truck 1 Cylinder 800 Lb.
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Ratchets
- Balancing Dampers
- Cross-Over Ladders
- Gear Racks
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Lime
- HONEYWELL Rig Dog Knit Grip Plus Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 185CS-N Simplex Basket Strainers
- ANVIL 2808 Series Standard Buttweld Lateral Anvilets
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Filter Flasks
- REVCOR Blade Fan 24 Inch
- THOMAS & BETTS LTGUS01B Series Flexible Metal Conduit Fittings
- RINGERS GLOVES Knit General Purpose Gloves
- SLOAN Royal 153 Concealed Manual Water Closet Flushometers
- ZSI-FOSTER Cushioned Clamp Pipes, Strut Mounted
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84649 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€924.83 /unit
