HUB CITY 0220-84628 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€924.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Holow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 260 Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- EATON NZM1-XHIV Early-Make Auxiliary Contact Switch, Frame J-K, 2No, 500 V, 220 Vdc
- CUSHMAN 886221 Seat Bottom
- GROVE GEAR EL8520542.35 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
- PARKER 3.00DXPSR02.00 Round Air Cylinder 3 Inch Bore 2 Inch Stroke
- KIPP K0116.5A51X60 Adjustable Handle 1/2-13 External 2.36 4.96 5.47 Black
- CHRISLYNN 84644 3585-24CN-2250 / MS21209-C2415 / 13243 Locking Insert, 1 1/2 In - 6 Thread Size, SS, 2 1/4 In Insert Lg., Gr. 304
- DAYTON 13G070 V-Belt Banded 6/5V2120
- TSUBAKI 60B13F-1 Sprocket 3.490 Outer Diameter #60
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Lockout Kits
- Pump Shaft Seals
- Chemical Resistant and Disposable Coveralls
- Abrasive Sharpening Files
- PTFE Hose With Wire Braid
- DESTACO 8100/8300 Series Pneumatic Swing Clamps
- ANSELL 87-224 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- ZIP UP White Zipper Hatch Doors
- JOHN GUEST Bulkhead Unions, Acetal Gray
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Cobalt
- KISSLER & CO Repair Kit
- GARLAND MFG Replacement Handle
- ANVIL 90 Deg. Reducing Short Turn Y-Branch Tees
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Crew Neck Shirts
- ACME ELECTRIC Housings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84628 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€924.83 /unit
