HUB CITY 0220-84612 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€924.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Holow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260 Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- HEXARMOR 2025X-XXXL (12) Mechanics Gloves, 3XL, Riggers Glove, Synthetic Leather, ANSI Cut Level A6, 1 Pair
- NOBLES FTDP76065 Filter, Sweeper Accesory
- BANJO FITTINGS 200PHYV Poly Hydraulic Pump FKM, 2 Inch Size
- E JAMES & CO 1507-1/4B Rubber Sbr 1/4 Inch Thick 12 x 24 Inch Red
- PIP 9100-52680/M Electrical Safety Leather Cover Gloves, M, Gray, Each
- SCHNEIDER ELECTRIC ZBRCETH Co mmunication Module, Wireless/1 LED
- SPEARS VALVES 340-100659 Elbow, 45 Deg., Gasket x Spigot, Class 160, 8 Size, PVC
- MAURITZON TTS-20000-1220 Tarp, Heavy Duty, 12 x 20 ft Cut Size, 11 ft 8 Inch x 19 ft 6 Inch Finished Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Analog Panel Mount Thermometers
- Dock Bumpers
- Task Chairs
- Steel Filters
- Aluminum Rectangular Tube Stock
- HONEYWELL CoreShield Microfoam Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ANSELL 58-430 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Molded Graduations
- ANVIL 005FG Series J Style Hangers, Zinc Plated, Felt-Lined
- SHUR-LINE Onyx Brushes
- MI-T-M Industrial Gasoline Portable Generators
- BLACK & DECKER Collets
- MUELLER INDUSTRIES LF351-N Iron Body Y Strainers
- PELICAN 1060 Micro Cases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84612 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€924.83 /unit
