HUB CITY 0220-84519 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- WALTER TOOLS EB361.WC04.CS Indexable Boring Bar
- REGAL 008478AS88 Hand Tap, 7/16-14 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Bottom With TiALN Coating
- CLEVELAND C16823 2575 Taper Length Drill Bit, 8.50 mm Drill Bit Size, 109 mm Flute Length, 8.50 mm Shank Dia
- AMERICRAFT MANUFACTURING BRV-18-1/3-3-TEFC Roof Exhauster, Totally Enclosed, Belt Drive, Size 18 Inch, 3 Phase, 1/3 HP
- COMPX NATIONAL C8735 Pin Tumbler Lock 5/8 Inch Bright Nickel
- BUSSMANN J60060-1C Fuse Block
- HARRINGTON 311-2200-20 Jib Crane, 2200 Lb Capacity, 20 Ft Reach, 180 Deg. Swivel Angle
Explore More
- KEYSHAFT
- DC Power Supply Accessories
- Process Calibrator Accessories
- Loose Absorbents
- Plastic Angle Stock
- Glass and Ceramic Drill Bits
- DWYER INSTRUMENTS DH3 Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Woven Elastic
- ANSELL 28-359 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- BURNDY GB Type Mechanical Grounding Connectors
- FAIRBANKS Platform Truck
- ADVANCE TABCO Pan Rack
- HUMBOLDT J-Ring Test Sets
- LYON Closed Metal Shelving
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84519 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€810.57 /unit
