HUB CITY 0220-84516 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- EATON A27CNC25T024 Definite Purpose Starter, 50/60 Hz, 3-Phase, 25A, 24 V, Non-Reversing
- RIDGID 70747
- GATES 9/A92 Banded V-Belt, 9 Strand, 94 Inch Outside Length
- KERN AND SOHN 470-902-003 Power Supply, 100 To 240V, 50/60 Hz
- MAIN FILTER INC. MF0427946 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Buna Seal, 11.41 Inch Height
- VALLEY CRAFT F89022 Box Dumper, 230V, 51 x 48 Inch Chute, 36 Inch Dump Height, 6000 lb. Capacity
- STEARNS BRAKES 108201102052 Brake-Rl Tach Machw/ Hub
- CALDWELL K90-8-7/10 Portable Gantry Crane 16000lb Max Height 7 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Aluminum Fan Blades
- Electric Confined Space Fans and Blowers
- Strip Chart Temperature Recorders
- Stainless Steel Angle Stock
- Carbon Steel Grating
- AKRO-MILS 30048 Shelfmax Shelf Bins
- VIEGA PROPRESS Caps, Copper, Press Connection
- TEMPCO Gemini Linear Heater Assemblies
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Electro Galvanized
- BUSSMANN Power Distribution Block
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Clear Tip Out Bins
- CEMENTEX USA Metric Hex Bit Sets
- CLEVELAND Miniature General Purpose Carbide Square End Mills
- APOLLO VALVES 817 Small Diameter Press Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84516 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€810.57 /unit
