HUB CITY 0220-84503 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- WOODHEAD 1300270054 DND20A-M070 Single Ended Cordset, 5 Pole, Female To Pigtail, 22 AWG, 7m
- EATON EGH3080FFB Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 80A, 600Y/347 Vac, Bolt-On, 50/60 Hz
- DIXON F64G-5141 Crimp Ferrule, Sanitary Style
- REGAL 008385AS43 Hand Tap, 5/16-18 Size, H3 Limit, 2 Flutes, Bottom With Steam Oxide
- ANVIL 0331555201 Welded Pipe Nipple, Schedule 80, Galvanized, 4 Inch Size, 10 1/2 Inch Length
- BISHOP-WISECARVER UTCOMP3SS 0.228 Track Channel Assembly, Size 3, 228 mm Length
- WINTERS INSTRUMENTS PFP1313 Ss Liquid Filled Gauge, 4.5 Inch, 0/200 Psi/Kpa Brass 1/4 Inch, Lbm
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Storage Accessories
- Band Saws
- Calibration Solutions
- Confined Space Ventilation Duct Accessories
- Gauge Repair Tools
- AKRO-MILS 35225 Nest And Stack Totes
- CHICAGO PNEUMATIC CP3030 Series Right Angle Air Die Grinders
- KEO Combined Drill And Countersink Sets
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 60 Degrees Countersink Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 13 mm Dots
- SPEEDAIRE Air Gun, Pistol-Grip
- BRADY Vehicle Placard, Explosive 1.2F
- OSG Pipe Tap 1 Inch 11-1/2 Pitch
- HOFFMAN Proline G2 Series Cable Entry Cabinets
- LEESON Fan and Blower Motors, Capacitor Start, Dripproof, Resilient Base
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84503 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€810.57 /unit
