HUB CITY 0220-84501 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSAS50FDA236 O-Ring, 236, 3 1/4 Inch Inside Dia, 3 1/2 Inch Outside Dia, 50 Shore A, Red
- CLEVELAND C42054 High Speed Steel End Mill 3/16 Inch D 7/16 Inch Cut L
- DAYTON 5RWG4 Pump Fountain 1 HP
- SAGINAW SCE-30EL2412SSLP Enclosure, 30 x 24 x 12 Inch Size, Wall Mount, 304 Stainless Steel, #4 Brush Finish
- LINN GEAR 40c16h Sprocket, 2.563 Inch Pitch Diameter, 0.5 Inch Stock Bore, Hardened Teeth
- COOPER B-LINE VELMP20434CGRST5K9 Vertical Meter Pack, 200/640A, 3/8 Inch Stud, 6-350 Mcm, Galvanized Steel
- GRAINGER 284-000298 Square End Mill, 4 Flutes, 3/4 Inch Milling Dia, 4 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Shelving
- Oil Filter Wrenches
- Stainless Steel Square Tube Stock
- Machine Key
- KUSHLAN PRODUCTS Replacement Mixer Drum
- ANSELL 87-198 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Smooth Nitrile
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, 3 Inch Extended Cuff
- BURNDY HYSTACK Terminal Stacking Adapters
- THYSSENKRUPP MATERIALS Square Stock, Brass
- MAIN FILTER INC. SP13 Series Spin On Filter
- BALDOR / DODGE HT Synchronous Belts
- EATON CX Type Current Limiting Fuses
- STEINER INDUSTRIES Adjust-A-Wall Replacement Curtains
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84501 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€810.57 /unit
