HUB CITY 0220-84498 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- VICKERS 02-321830
- OSG 3330970 Drill Bit, 9.70 mm Drill Bit Size, 42 mm Flute Length, 8 mm Shank Dia.
- DYNABRADE 95261 Screw
- SPEARS VALVES ES-553 Standard Sprinkler Stand, HS x FPT, 5/8 x 3/8 Size, PVC
- VOLKEL 39816 Machine Tap, DIN 374/C-R35HSSE, Mf 25 x 2.0 Size
- BINKS 2465-14LV-23S0 Conventional Spray Gun Medium Pressure
- BOSTON GEAR H12926
- SOVELLA 853215-51 Tool Hook 1-3/4 Inch Height x 3/4 Inch Width 13.2 lbs
Explore More
- KEYSHAFT
- Unmounted Flap Wheels
- Borescope Accessories
- Bathroom Fans
- Pneumatic Globe Control Valves
- VAV Controls
- PS DOORS Access Hatches
- ANSELL 22-515 KSR Vinyl Dipped Coated Gloves
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Cobalt
- SMC VALVES Clamp Arm
- IRON HORSE Worm Gearbox Output Covers, Stainless Steel
- MAKITA Routers
- PARKER Kits
- KEO Zero Flute Countersinks And Deburring Tool Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84498 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€810.57 /unit
