HUB CITY 0220-84491 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- PLAST-O-MATIC ABMS200EPT-RPF Air Actuated Ball Valve, Red Kynar, NPT Threaded Connection, EPDM Seal, 2 Inch Size
- KDR-LINE REACTORS KDRULA56LE01 Input Reactor Low Z 575/600V 1.3A ULType1
- REGAL 008618AS Hand Tap, 7/8-9 UNC, H6 Limit, 4 Flutes, Plug, Bright
- PARKER P32PA94EZ2VN1A Electronic Proportional Regulator
- SPECTROLINE 128484 Fluorescent Dye Cleaner
- SOLBERG EF-FG7-075 Vacuum Pump Oil Mist Filter, Small
- REED INSTRUMENTS R9300-NIST GD-3300-NIST Combustible Gas Leak Detector, NIST Certified, 406mm Gooseneck
- TEADIT CGF1001.116.5.150 Full Face Cut Gasket, NA1001, 1/16 Inch Thickness, 5 Inch Size, 150# Class
Explore More
- KEYSHAFT
- Energy Recovery Ventilators
- UV Flashlights
- Cooling Filter Dryers
- Shoulder Screws
- Wire Connector Kits
- HI TEMP Welding Curtain
- DWYER INSTRUMENTS DH Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- ANSELL 11-840 Hyflex Nitrile Coated Durable Industrial Gloves
- CASH VALVE Type D-53 Control Valves
- MUELLER INDUSTRIES 722G Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- RULE Bilge Pumps
- INGERSOLL-RAND Vanes
- REGAL Triple Crown Series Carbide End Mills, 3 Flutes, CC, AlTiN
- DIXON MannTek Dry Disconnect Couplers Hose Units, Female NPT
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84491 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€810.57 /unit
