HUB CITY 0220-09497 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- DURHAM MANUFACTURING 4SLT-2436-5PO-95 Low Deck Truck With Polyolefin Caster, Solid, 4 Sided, Size 36 x 24 Inch
- HOFFMAN P2KDR18184 32176 Disconnect Enclosure, Type 12, Right Hand, 2 Doors, 1800 x 1800 x 400mm Size
- NIBCO 9001393 600-RS Coupling, Cup x Cup, 7/8 Inch Size, Wrot Copper, Rolled Tube Stop
- APPLETON ELECTRIC MLLEDR25G5BU2 Led Light Fixture, 2000 Lumens, 1.5 Inch Hub Size, 26W, Stanchion Mount
- WALTER TOOLS M5130-010-W10-02-05 7538921 Indexable Square Shoulder End Mill, 197/500 Inch Max. Cutting Dia, Weldon Flat
- GATES 13/A90 Banded V-Belt, 13 Strand, 92 Inch Outside Length
- GRAINGER 3 Diamond 304#4-24Gx48x48 Silver Stainless Steel Sheet, 4 Ft X 4 Ft Size, 0.023 Inch Thick, Textured Finish, #4
- MARTIN SPROCKET 4J 3/4 Coupling, 4 Size, 2.460 Inch Outside Dia., 0.750 Inch Bore, Bore To Size, Cast Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Steel Wool
- Electric Infrared Heater Elements
- Toolboard and Bin Storage Trucks
- Atomizing Spray Nozzles
- Hydronic Unit Heater Accessories
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb, Gray/Red
- KRYTOX GPL 246 Series Electrical Conducting Grease
- UVEX BY HONEYWELL A700 Series Lightweight Wraparound Safety Glasses
- WIHA TOOLS Insulated Nut Drivers
- MACROMATIC 3VA, Pump Seal Failure Relay
- LUMAPRO Construction Recessed Housings
- KEO Metric Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09497 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,467.10 /unit
