HUB CITY 0220-09477 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- LOVIBOND 540210 Total Chlorine Reagent Set Cl17 Analyzer
- SPEARS VALVES 3329-66432P Reducer Coupling, Spigot x Gasket, 125 PSI, PIP x IPS, 12 x 4 Size, PVC
- GROVE GEAR NH8240039.00 NH-BM824-10-L-56 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
- PROSENSE XTPS15-100-0300F Temperature Transmitter, 0 To 300 Deg F, 6mm Probe Dia., 100mm Insertion Length
- GRAINGER BULK-RS-NHS40-730 Neoprene Strip, 4 Inch X 10 Ft, 0.125 Inch Thickness, 40A, Acrylic Adhesive Backed, Black
- REGAL 013538AW Jobber Length Drill Bit, High Helix, #38 Dia., 118 Deg. Blend Thinned Point, HSS, Bright
- GRAINGER BULK-RS-S40-44 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A, Red
- MI-T-M 15-0221 Hp Hose Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Chain and Cable Hooks
- Carpenter's and Mechanic's Pencils
- Tire Chucks and Inflators
- Self Drilling Screws
- Buna-N Rolls
- KUSHLAN PRODUCTS Power Concrete Screed Blades
- AKRO-MILS 35180 Nest And Stack Totes
- CONDOR Electrical Gloves Protector White
- VIEGA PROPRESS Male Adapters, Bronze, Press x MNPT
- FACOM 45 Single Open End Wrenches
- APOLLO VALVES Backflow Preventer Repair Kits
- VESTIL TEG Series 90 Degree Triple Elbow Guards
- REGAL Met-Flo Series Metric Thread Forming Taps, HSS, Nitride & Steam Oxide
- MITUTOYO 513 Series Dial Test Indicators
- REES 2.25 Inch Metal Mushroom Plungers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09477 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,467.10 /unit
