HUB CITY 0220-09366 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- WINSMITH E17XDNS3X000FA Gear Reducer, Solid Input Shaft, Solid Output Shaft, Right Worm
- SPEC BM277040 Disc Spring, Metric, High Carbon Steel, 0.4 mm Thick
- EATON SVX020A1-4A1B1B2B9D3 Adjustable Frequency Drive, 20HP, RS-232 with D9 Connection, Internal Brake Chopper, FR6
- GROVE GEAR EL8210516.16 EL-HM821-15-H1-56-16 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
- CLEVELAND C60051 Corner Radius End Mill, 4 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia, Individual
- MOLINE BEARING 19211208 Flange Bearing, Spherical Roller, 2 1/2 Inch Bore, Cast Iron, Set Screws
- KIPP K0116.5A61X55 Adjustable Handle, Ball Knob, Zinc, 5/8 Inch To 11 Thread Size, 55 mm Stud Length
- PARKER DC603-6 Drain Cock, 3/8 Inch Thread Size, Brass
Explore More
- KEYSHAFT
- Spill Kits and Stations
- Upblast Centrifugal Roof Ventilators
- Laboratory Trays and Pans
- Chin Straps
- Transformer Accessories
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, 3 Inch Extended Cuff
- LAKELAND Lab Coveralls, White
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Polypropylene Black
- KEO Machine Countersinks, 4-Flute, Straight Shank
- KERN AND SOHN Wedge Tension Clamps
- BURNDY Hylink Series Short Barrel Splice
- MICROCHEM Chemical Protective Coveralls
- SMITH BEARING Smith-Trax PCR Series Bearings, Plain Stud Type
- STARRETT 92559 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09366 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,467.10 /unit
