HUB CITY 0220-09253 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- GRAINGER 702-101850 Round Blank, 17/64 Inch Dia., 12 Inch Length, Ground Finish
- BALDOR / DODGE 075546 P2B-SCED-010L Set Screw Bearing, Shaft Size 0.6250 Inch, Bore Round, Steel
- STEARNS BRAKES 108708100301 Brake
- MORSE CUTTING TOOLS 88190 Ballnose End Mill, 1/8 Inch Dia., 3/8 Inch Shank, 3/8 Inch Depth
- MAIN FILTER INC. MF0398310 SP020E05B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- WESTWARD 22N805 Transfer Punch, 23/64 Inch Tip Size, Round, 5 Inch Overall Length, 1/8 Inch Taper Length, Plain Grip, Box
- THOMAS & BETTS H050BHDA Bulkhead Fitting, 1/2 Inch Size
- SEALMASTER RFB 303C 559893 Tapered Roller Bearing, 3-3/16 Inch Bore, 4-Bolt Flange Mount
Explore More
- KEYSHAFT
- Funnels
- Weatherproof Boxes
- Fuel Transfer Pumps w/Nozzle
- Security Identification Supplies
- Floor Box Covers
- CONDOR Standard Black Work Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, X Stripe Pattern, Single, Orange
- BOLLE SAFETY Tracker High Protection Safety Glasses
- TYGON E-1000 Tubings
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers
- CHICAGO-LATROBE 13 Piece High Speed Steel Jobber Drill Bit Set
- WESTWARD MIG Filler Metal
- ZSI-FOSTER Clips
- WOODHEAD 130096 Series Cord Grip
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09253 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,110.70 /unit
