HUB CITY 0220-09252 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC PBS12512S
- SMC VALVES C2Q32-42-880NN-R Compact Cylinder, 32 mm Size
- WOODHEAD 1300830243 9253-106US Industrial Duty Cable Reel, 14/3 SOW, 7.62m Cord Length, Incandescent Hand Lamp
- WINSMITH E17MSFD21160MM Worm Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- ARCH CUTTING TOOLS TCMT 32.52 UD51 Carbide Insert Triangle
- LIFT-ALL EE1802NTX10 Web Sling Eye And Eye L10ft 3200lb W2in
- DESTACO RR-28-90 Rotary Actuator, 90 Deg Rotation Angle, Rr-28 Model Size, 2.2 In-Lb Torque
- VEGA TOOLS 31003-T Impact Socket, 1/2 Inch Square Drive, 10mm Length, Thin Wall
Explore More
- KEYSHAFT
- Tiedowns
- Upblast Centrifugal Roof Vents Less Drive Pkg
- Hard Wired GFCI
- Temperature and Humidity Transducers
- Manual Motor Protectors
- LOC-LINE Round Nozzle
- IRONCLAD Kong Cold Condition Waterproof Gloves
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Drop Ear Elbow, Press x FNPT
- MUELLER INDUSTRIES 861 Carbon Steel Y Strainers
- DIXON Identificationa Plates
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL 8 Inch Explosion Proof Axial Canister Fans
- FANTECH DBF Series Duct Booster Fans
- MITUTOYO 193 Series Digital Outside Micrometers
- MERSEN FERRAZ MULTIVERT Fuse Switch Disconnectors, 400A and i-Xtensio 400A, Size 2, 690VAC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09252 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,110.70 /unit
