HUB CITY 0220-09156 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSAB-PB-991 Sleeve Bearing, 3 3/4 Inch Bore, 3 15/16 Inch Od, 2 Inch Length
- PARKER EK602H
- TB WOODS 5/8VP1400 Narrow V-Belt, Neoprene, 8V Belt Type, 140 inch Length, 5 Ribs
- EATON CB2533T120480KG7 Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2500A, 2No-2Nc, 120V, Three-Wire, 3-Pole, 480V
- RENEWABLE LUBRICANTS 85296 Bio Synxtra Hd Motor Oil, Grade 50, Drum 55 Gallon Capacity
- B & P MANUFACTURING 2800-160-36
- GREENLEE 825-2-1/2 Variable Pitch Hole Saw, 2-1/2 Inch Cutting Size
- SCOTCH 811-2PK Removable Tape, 3/4 Inch Size, Clear
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Generators
- Audio-Video Splitters Connectors and Adapters
- Heating Cables
- Shaft And Step Plate Adapters
- Food Storage Shelving Accessories
- CONDOR Goatskin Leather Gloves, White
- ANSELL 11-423 Hyflex Heat Resistant Industrial Gloves
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Synthetic Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge, Black
- SPEARS VALVES CPVC Premium Actuated Pneumatic Diaphragm Valves, SR Thread, EPDM O-Ring
- EATON XT IEC Series Contactors, Frame E
- SMC VALVES Ifw Series Digital Flow Switch
- ACME ELECTRIC WI225 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- JOHNSON CONTROLS VA9208 Series Electric Spring-Return Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09156 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,110.70 /unit
