HUB CITY 0220-09134 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0609314 Hydraulic Filter, Cellulose, 5 Micron Rating, Buna Seal, 14.48 Inch Height
- REIKU PAREB-23F-45 Corrugated Loom Tubing, 3/4 Inch Nominal Size, 45 ft Overall Length, Polyamide 6, Black
- GLOBE SCIENTIFIC 110405 Culture Tube, 5 Ml Labware Nominal Capacity - Metric, Test Tube
- RULAND MANUFACTURING MQCL-65-A 65mm Quick Clamping Shaft Collar, Aluminum, Quick Release, 120mm OD, 19mm Wd.
- RULAND MANUFACTURING PSMR32-11-6-SS 11mm x 6mm Four Beam Coupling, SS, Set Screw Style, 31.8mm OD, 38.1mm Lg.
- PARKER SCK-401-05-4F-4M
- MAIN FILTER INC. MF0507195 Interchange Spin-On Filter, Glass, 5 Micron Rating, Buna Seal, 5.748 Inch Height
- SMC VALVES AC25-N03G-Z Modular, 3/8 Inch Size, N Port
Explore More
- KEYSHAFT
- Machine Tool Pumps
- Clamp Meters
- Electric Hand and Die Grinders
- Magnetic Sheet Separators
- Carpet Extractor Accessories
- AKRO-MILS 30164 Shelf Bins
- LOUISVILLE FS1400HD Series Fiberglass Step Ladders
- TYGON B-44-4X Tubings
- TEMPCO Sanitizing Sink/Tank Immersion Heaters
- LEATHERHEAD TOOLS Dog-Bone Poles
- INTERMATIC Photocontrol, Fixed Mounting
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting 30 Deg. Elbows, Socket x Socket
- CHICAGO HARDWARE Metal Shackles
- DWYER INSTRUMENTS Analog Manometers
- MORSE CUTTING TOOLS 5970 Series Carbide Burrs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09134 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,110.70 /unit
