HUB CITY 0220-09030 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS T9700524 Hook With Latch, Clevis Slip, 5/16 Inch Trade Size, Grade 43
- SMC VALVES SYJ5540-5G Solenoid Valve, 5 Port Size
- AMERICAN WELDQUIP 500A-45-07M-KAT Welding Torch, 500 Amp, Automatic, 7 Feet Length, 45 Deg Bend
- ANVIL 0813700226 1/4 Galvanized Malleable Iron Union
- VERMONT GAGE 321127030 Sti Gage, NoGo, 1/4-28 UNF, 3B
- AIR HANDLER 6B782 Cube Filter 3-ply Polyester 12 x 24 x 10 Inch
- T&S 5F-8WLB06 Faucet, Wall Mt., 8 Inch, Lever Handle
- EDWARDS SIGNALING 869STRB-AQ Flush Mount Horn/Strobe, 24V, Blue, 5 1/2 x 5 1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Fiber Optic Patch Cords
- Hand Impact Drivers
- Cam and Groove Fittings
- Soft Face Split Head Hammers
- Confined Space Hoist Mounts
- NEWSTRIPE Roller And Disc Kits For Parking Lot Striping Machines
- JOHN GUEST Speedfit End Caps
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene White
- ANVIL AS100KO Series Channels With Knock Out
- PROTO Impact Universal Joint
- LYON Bin Cabinets
- BRADLEY S19214 Series, Eye/Face Wash Station
- FANTECH FML Series Metal Hoods
- ECONOCO Shelfs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09030 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€877.65 /unit
